Атестація – 7 популярних питань до юристів

Немає меж досконалості, а для вчителя – професійності. Атестація завжди не дає спокою вчителям: майже кожне 4-ти питання, яке приходить нам в консультацію Pro.Школу стосується саме атестації вчителів.

Реформа НУШ впровадила добровільну сертифікацію, яка в ідеалі, мала б замінити атестацію та списати всі питання і проблеми. Як наголошувала екс-міністер Лілія Гриневич: «Атестація не є незалежною, і на неї вливають особисті стосунки керівництва школи і самого учителя». Тобто часто питання підвищення кваліфікації та звання вчителя залежать від суто людського фактора: чи немає у вас конфліктів з дирекцією? Що ж робити, якщо вони є? Знати свої права та наполягати, аби вони дотримувалися.

Поки реформа ще шліфується, а сертифікація вповні не замінила атестацію, вчителям доводиться якось підлаштовуватися.

Аби педагоги знали свої можливості і могли без зайвих проблем пройти атестацію, ми зібрали поради юристів стосовно найпопулярніших питань. Почнемо з найпростішого й однак – дуже поширеного питання.

1.Якщо ви викладаєте кілька предметів, з якого атестуватися?

Усе просто – з того, який викладаєте за спеціальністю. І ваша категорія та звання будуть поширюватися і на все інше навантаження. Якщо ви викладаєте інформатику, як основну дисципліну, а ще маєте години математики та захисту вітчизни, то атестуватися вам варто з інформатики.

2. А що з керівниками гуртків?

Якщо ви хочете стати керівником гуртка і не знаєте, чи треба проходити вам окремо атестацію задля цього, юристи однозначно відповідають – треба. Якщо ви суміщаєте різні педагогічні посади, вам доведеться атестуватися з кожної з них. Це вимоги Типового положення про атестацію педагогічних працівників (затвердженого МОН Україні від 06.10.2010 №930).

3. Чи можна самостійно подавати заяву на атестацію?

Звісно. Однак є одне «але». Якщо ви збираєтеся атестуватися як керівний кадр, то заяву подати може лише директор навчального закладу або педагогічна рада. А що як вони не бажають цього робити, спитаєте ви? Наполягати, адже немає жодних законних причин, з яких дирекція має відмовити вам в атестації. Звісно, за умови, якщо ваш досвід, освіта чи кваліфікація відповідають вимогам Типового положення, про яке ми вже згадували. 

4. Що стається з категорією та званням, якщо вчитель довго не працював у школі?

Немає терміну придатності для вашого професіоналізму. Неважливо, скільки тривала перерва у роботі, ваша категорія та звання лишаються за вами.

5. Як бути асистентам учителів – чи мають вони категорії?

Це теж одне з топ-питань. І тут є важливий нюанс. Закон «Про освіту» впровадив посаду асистента вчителя, так. А от Типове положення про атестацію та Інструкція про порядок обчислення заробітної плати ще не допасували до цього. В цих документах немає нічого про асистента учителя Тому надати йому якусь кваліфікаційну категорію, на жаль, поки неможливо. Немає асистента вчителя першої або вищої кваліфікаційної категорії. Сподіваємося, це лише питання часу. Дайте трохи реформі розігнатися.

6. Чи можуть вас атестувати, якщо ви ще навчаєтеся, але вже працюєте в школі?

Тоді вашу атестацію можуть відтермінувати доки ви не отримаєте диплом. Тобто, якщо ви здобуваєте педагогічну освіту, але вже проводите уроки в школі, ніхто не може змусити вас проходити атестацію доки ви не завершили навчання.

7. А як бути, якщо вчитель не має педагогічної освіти?

Це не забороняє йому бути вчителем. Закон говорить про «фахову освіту» – таку, що відповідає предмету, який викладає вчитель. Якщо є фахова освіта, то можна атестуватися й отримати кваліфікацію педагогічного працівника. Наприклад, якщо ви здобули бакалавра за спеціальністю математика, то можете її викладати та проходити атестацію.

Не така страшна атестація, як її малюють. Варто зайвий раз перечитати або хоча б ретельно проглянути Типове положення, про яке ми вже сьогодні згадуємо втретє. І не чекати, доки адміністрація сама за вас вирішить, коли вам варто отримувати вищу кваліфікацію. 

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *