Як учителю захистити себе? Документи, які варто знати

В одній з українських шкіл молода вчителька переживала непросту ситуацію відвертого мобінгу. По-перше, їй постійно віддавали години колег на заміну, навіть, якщо її робочий день вже закінчувався. По-друге, вона примусово виконувала роль педагога-організатора. По-третє, не мала навіть власного столу в учительській, щоб перевіряти роботи чи готуватися до уроків. Адже дирекція мотивувала це тимчасовими незручностями. У чому тут головна проблема? Як виявилося – у тому, що вчителька не мала посадової інструкції. І це реальна історія, яких ми в проєкті Pro.Школу отримуємо десятки.

Що має знати і мати вчитель?

Смішна історія, скажете ви? Як таке може бути, що вчитель у державній школі не має посадової інструкції? На жаль, це може статися будь з ким. До нас у безкоштовну консультацію вчителів надходять питання, які можна було би легко попередити. Якщо знати свої права та документи, де їх шукати. Учителю важливо не просто на словах обговорити свої умови праці, а вичитати їх, ретельно ознайомитися з паперами та розуміти, де ставити свій підпис. Адже саме від цього залежить комфорт і умови праці. А головне – можливість не відволікатися від роботи з дітьми.

«Я лише підписала документ, що ознайомлена зі своїм навантаженням. Але, як виявилося, мені поставили меншу кількість годин, ніж 18 – і тепер мотивують усе тим, що я ж підписала наказ» – Ірина, учителька географії в загальноосвітній школі.

Запам’ятайте, що кількість вашого навантаження може бути меншою за 18 годин виключно у випадку, якщо ви дали письмову згоду на це. Не просто ознайомилися, а погодилися. У жодному іншому випадку ніхто не має права забрати у вас кількість годин. Аби подібних історій не траплялося – учителям варто знати, як захистити себе.

Які документи допоможуть з вашими правами:

  1. Обов’язково вивчіть (і взагалі перевірте, чи є вона) свою посадову інструкцію. Здається, що це очевидно? Згадайте історію на початку – інколи краще зайвий раз пересвідчитися, що ця інструкція є, вона актуальана та вами вичитана.
  2. Перегляньте Інструкцію про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти. Так, вона чималенька і звучить досить формально, а деякі пункти необхідно перечитувати кілька разів. Але саме в цій Інструкції ви можете знайти відповіді про свою зарплату, дізнатися, наприклад, скільки вам мають додати за класне керівництво, перевірку робіт та заміну колег.
  3. Не зайвим буде перечитати Типове положення про атестацію педагогічних працівників. Саме там ви знайдете відповіді і про позачергову атестацію, і про те, хто і як може подавати на неї заяви та коли взагалі можна її проходити, наприклад.

«Наш міський відділ освіти забороняв директору відправляти мене на позачергову атестацію. І так не лише зі мною. Як виявилося згодом, просто це було незручно для них. Але і я, і мої колеги мали повне право проходити ці атестації» – Тетяна, учителька математики в районній школі.

  1. Час від часу зазирайте в Статут школи. Звісно, для цього доведеться попросити його в адміністрації. Але принаймні ви маєте його знати та те, про що в ньому йдеться. Адже є цілий ряд питань, які розв’язують виключно на рівні вашого навчального закладу. І тут вся влада в руках дирекції, аби для вас це не стало несподіванкою, будьте озброєні знаннями та володійте ситуацією.
  2. Якщо ви взяли на себе відповідальність, як класний керівник – хоча б одним оком перегляньте Положення про класного керівника. Час на прочитання – усього 5 хвилин, але є всі обов’язки та ваші законні права.
  3. І ще один універсальний і корисний документ, яким, чомусь, часто нехтують, а дарма – Закон «Про охорону праці». Тут, наприклад, можна знайти відповіді на питання: а чи можна вам мати додаткові години роботи, якщо у вас уже  ставка та ще й пів ставки зверху? Спойлер – можна. А все інше шукайте в законі.

Звісно, є цілий стос документів і навчальні плани, і різні «порядки». Але це вже досить складно для попередньої експедиції на території ваших прав. Для того, щоб більше знати і розуміти, вам достатньо хоча би тих паперів, про які ми говорили вище. І не забувайте про те, що ви завжди маєте право подавати заяви директорам про випадки мобінгу чи булінгу, вимагати проведення розслідувань складних ситуацій. Звертатися до Департаменту освіти своєї місцевості та навіть спонукати перевірки. Але нехай краще подібних ситуацій в школах буде все менш, а поваги до вчителів та їх роботи більше. Якщо раптом у вас виникають будь-які юридичні питання, ставте їх на proshkolu.com.

Матеріал на НУШ https://nus.org.ua/view/yak-uchytelyu-zahystyty-sebe-shist-dokumentiv-yaki-varto-znaty/

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *