9 питань про обов’язки класного керівника

Що мусить і не мусить робити класний керівник? Нам до проєкту безкоштовної консультації вчителів Прошколу 3-4 рази на місяць надходять питання від учителів, які відповідають за класи. І як виявилося, далеко не всі з педагогів знають, що є робота, яку вони можуть на себе не брати. Хоча школа часто їх і змушує. Тому ми обрали 9 найпопулярніших питань і попросили юристів їх прокоментувати.

Але почнемо з документів, які визначають всі права та обов’язки класного керівника.

Які документи варто знати класному керівнику

  1. У Положенні про класного керівника. До речі, в нашому законодавстві є лише два положення – про класного керівника та вчителя початкових класів. Тому тут, мабуть, варто радіти, адже є окрема інструкція, яка визначає всі компетенції, права та обов’язки. Сподіваємося, що цей документ теж доведуть про професійного стандарту.
  2. У Внутрішніх правилах розпорядку та Статуті Школи. Як правило, те, що Закон оминає, або не уточнює, окрема школа може тлумачити на свій лад. Тому надважливо, аби класний керівник був добре знайомий із правилами своєї школи.
  3. Звісно, у Законах – «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» (тут згадаймо про те, що МОН минулого тижня прийняли новий закон) та Конституції України (пам’ятаємо, що класний керівник відповідає за дотримання всіх прав дітей у класі).

Питання класних керівників до юристів

 

1. Чи може директор школи зняти з класного керівництва без попереджень?

Ні, упродовж навчального року школа не має права звільнити вас від обов’язків класного керівника. Виключно у тому випадку, якщо є грубе порушення прав та інтересів дітей.

2. А чи можна звільнитися самостійно від обов’язків класного керівника посеред навчального року?

Так, оскільки за законодавством посада класного керівника добровільна, ви можете відмовитися від своїх обов’язків будь-коли. Єдина порада — переглянути умови вашого Трудового договору (якщо він є) та Посадової інструкції, оскільки там можуть бути вказані особливі умови, за яких ви маєте право звільнитися, чи навпаки. Якщо ж школа не ставила жодних умов, то немає перешкод для того, щоб облишити роботу класного керівника.

3. Чи може школа змусити вас до класного керівництва?

Ані школа, ані дирекція не мають таких повноважень. Класний керівник — посада на добровільних засадах і вчитель має дати свою згоду на це.

4. Хто може бути класним керівником?

Будь-який педагогічний працівник школи з фаховою вищою освітою та відповідною професійно-педагогічною підготовкою. Не важливо, яку саме посаду ви обіймаєте, чи педагога-організатора, чи керівника гуртка. До речі, класними керівниками може бути й керівництво школи – директори та завучі. Про це говорить Положення про класного керівника. А от питання стосовно доплати за класне керівництво для директора, наприклад, досить суперечливе. Чому? Бо Інструкція № 102 говорить: «учителям та іншим педагогічним працівникам (крім керівних) загальноосвітніх навчальних закладів провадиться додаткова оплата за класне керівництво)». Але якщо директор чи завуч обіймають ще посаду вчителя в цій школі та читають предмет, то за Законом можуть отримувати цю виплату за класне керівництво відповідно до свого окладу, як учителя (а не директора/завуча).

5. Чи повинен класний керівник відповідати за харчування дітей в школі?

Керівник школи визначає відповідального за організацію харчування (це згідно з Пунктом 20 «Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»). В прямі обов’язки класного керівника не входить, ані збір коштів на обіди, ані їх облік чи організація. Проте, знову ж таки – краще зайвий раз перевірити Внутрішні правила розпорядку школи, можливо, саме класних керівників у вашій школі визначили відповідальними за харчування.

6. Чи відповідає класний керівник за підручники?

І так, і ні. Адже бібліотекар видає всі книги під особистий підпис класного керівника, це правда і це затверджено в «Інструкції про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників». Але класний керівник, насправді, лише контролює збереження підручників протягом року, але відповідальності за них несе — на відміну від самого бібліотекаря та учня, який користується книгою.

7. Що з документацією та планами виховної години?

Закон не визначає якихось обов’язкових форм класної години. Це затверджує міський Департамент освіти. Якщо ж такого наказу немає то адміністрація не може від вас вимагати ніякої особливої форми. Вам варто поцікавитися, чи є відповідний наказ та зателефонувати в Департамент, наприклад. Коли і як проводити ці години – теж вибір ваш. Як і те, коли ви маєте відпрацьовувати свої години класного керівництва. А от стосовно документації та різних індивідуальних планів роботи з учнями, наприклад — це вирішує школа на рівні Статуту.

8. Чи має право класний керівник піти зі школи раніше, ніж завершуються уроки його класу?

Звісно, ви маєте таке право. Але варто пам’ятати, що класний керівник відповідає за дітей до кінця уроків, навіть, якщо його години вже добігли кінця.

9. Чи має класний керівник проводити інспекцію умов проживання дітей та відвідувати їх вдома?

Класний керівник мусить повідомляти школу та соціальні служби про всі випадки, коли діти, на його думку, потребують захисту чи допомоги. І так, в обов’язки керівника входять візити до учнів додому, наприклад. Але проводити інспекцію чи складати якісь звіти має право лише соціальний інспектор і школа не може покласти на вас такі обов’язки.

Пам’ятайте, що класний керівник не мусить бути всесильним та робити понад свої сили. Є випадки, коли відповідальність мусить взяти на себе і школа, і батьки. 

4 Comments

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *