Паперова робота вчителя: журнали, звіти та як все має бути?

«Постійно заповнювати папірці – то вже частина моєї рутини. Інколи так закопаєшся в тій макулатурі, що вже і забуваєш, що мав зробити. Сто п’ятсот звітів напиши, журналів заповни – а все це лише якась пуста писанина. Краще б уроків більше дали». Нам часто приходять питання на кшталт: чи має класний керівник писати звіти з відвідувань уроків фізкультури? навіщо складати детальний опис позакласних занять? як правильно оформлювати звіти методологічних засідань? та чи досі треба розписувати плани на урок? У блозі Pro.Школу поговоримо сьогодні про паперову роботу вчителя – що дійсно необхідно, а що можна ігнорувати?

Як НУШ рятує вчителів

Нова реформа почула вчителів та вони можуть більше не сидіти над календарними планами, наприклад. Окрім того детальні описи та конспекти уроків більше не входять до переліку обов’язкових документів. І це значно полегшує життя вчителів. Так само, як можна забути і про звіти із засідань методологічних об’єднань. Але лишається ще купа бюрократії, яка забирає безцінний час.

«У нашій школі необхідно писати звіти з будь-чого: з чергування в коридорах на перерві, з запусків нових уроків, є навіть учитель, який відповідає за сексуальне виховання в школі і мусить постійно виписувати талмуди про лекції з дітьми на тему безпечного сексу та венеричних захворювань», – Інга, класний керівник

«Усі ці бумажки – пережиток минулого, вони потрібні лише для галочки, мені здається, що це просто якась безглузда робота. Замість того, аби шукати для дітей якісь цікаві матеріали в інтернеті, я мушу сидіти над нікому не потрібними звітами», – Володимир, учитель фізики

Здавалося б, що в 21 столітті більшість процесів має стати цифровими, щоб можна було в електронному вигляді подавати всі звіти, автоматично заповнювати форми, але до цього нам ще пройти довгий шлях. Навіть зараз, коли є всі дані ЗНО, наприклад, школи досі мають подавати звіти успішності, хоча це можна легко вияснити з результату учнів шкіл на тому ж оцінюванні.

Нова Інструкція з діловодства для закладів загальної середньої освіти набула чинності ще рік тому – у жовтні 2018 року, саме на День працівника освіти. Власне вона скоротила на 22% паперову роботу педагогів. І кожна школа може скласти свою Інструкцію з необхідного діловодства за зразком типової.

Хто вирішує, що мусить писати вчитель?

В Україні діє Трудовий кодекс і лише він зобов’язує вчителів щось писати, або ні. Дирекція чи адміністрація школи не має на це жодного права. Написати будь-що в посадовій інструкції просто так – неможна, якщо цього немає в Інструкції з діловодства (про яку ми вже згадували) або в Трудовому кодексі. Саме ці документи чітко визначають всю роботу, у тому числі паперову, яку мусить виконувати вчитель. Якщо вас примушують до якоїсь бюрокартії, якої немає у вашому договорі – забудьте про це.

Є ще Положення про класного керівника та Наказ МОН від 22.12.2017 № 1651 «Про затвердження стандартів професійної (професійно-технічної освіти) з робітничих професій», які теж регулюють роботу вчителів та визначають їх обов’язки. Зокрема, завдяки останньому документу створили перший в Україні професійний стандарт учителя початкових класів.

Саме ці документи і мають регулювати перелік ваших завдань та робіт. Іншими словами, жодні накази директора не мають законної ваги, якщо цього не було обумовлено трудовим договором.

Що робити, щоб полегшити собі життя?

  • По-перше, варто переглянути документи, які ви підписали при прийнятті на роботу. Може так статися, що ви самостійно погодилися на зайву паперову роботу.
  • По-друге, виясніть, навіщо школа вимагає від вас тих чи інших звітів – якщо це просто формальність, ви маєте повне право відмовитися від такої роботи.
  • По-третє, якщо вам нав’язують якусь писанину, ви можете подавати її у вільній формі – Інструкція з діловодства дає повну свободу.

Окрім того, інколи вчителі самостійно підписуються на додаткову роботу – наприклад, відправляти батькам якісь короткі підсумки успіхів їх дітей, писати розлогі конспекти до уроків чи описи позакласних заходів і конкурсів. Варто пам’ятати, що до такого швидко звикають і якщо ви раптом припините подавати ретельні звіти чи вчасно інформувати батьків про контрольні або оцінки їх дітей – на вас посиплються претензії.

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *