Що робити, якщо дитині стало зле на уроці? Правильні поради

Уявіть малоприємну ситуацію: дитині в класі стає зле, вона втрачає свідомість. Ви – учитель і маєте швидко реагувати. Що ж робити, у першу чергу? Ми вирішили шукати відповіді у самих вчителів. Проєкт Pro.Школу провів опитування 550 педагогів – і третина з них відповіла «Надати першу медичну допомогу». Але що найцікавіше і найдивніше водночас – 79,9% опитуваних зазначили, що хотіли би пройти курси такої допомоги.

Що ж виходить: насправді професійно та безпечно надати першу допомогу може далеко не кожен учитель. Але він і не мусить. Це не проблема педагогів, що вони не володіють майстерністю реабілітологів чи медичної бригади. Що ж робити, якщо учням на уроці болить голова чи стає млосно?

Ніяких пігулок

Звісно, учитель несе відповідальність за життя та стан здоров’я учнів у школі. Про це говорить Закон «Про освіту». Там чітко вказано, що і на уроках, і на екскурсіях, і на перервах педагоги, як і адміністрація школи, відповідають за дітей та повинні пильнувати за ними. Здається, все логічно – чому ж тоді учитель не може надати першу допомогу дитині? Або, скажімо, дати пігулку чи відпустити додому, якщо учень себе зле почуває?

Серед опитуваних учителів 14% дали би дітям ліки проти головного болю, а 25% відповіли, що це «з огляду на ситуацію». Ніби невеликий відсоток, але уявіть, що це – майже кожен другий учитель. Звісно, зі звичайної людської емпатії, чутливості та дбайливості допомогти і полегшити стан дитини – бажання цілком природне. Але учитель в жодному разі не може давати жодних пігулок учням. Хоча б тому, що не знає, чи є в дітей алергія, патологічні захворювання. Це по-перше. А по-друге, тому що учитель не може ставити діагнози та виявити причини болю.

Якщо на цьому місці ви подумки сказали: «Це ж і так ясно!». Поверніться кількома рядками вище і погляньте на статистику – майже кожен другий учитель дав би дитині ліки.

Тоді, можливо – відпустити учнів додому?

І знову, не все так просто. Закон, на жаль, а можливо й на щастя, не дозволяє і не забороняє учителям відпускати дітей з уроків. Але не забуваємо, що школа несе відповідальність за стан здоров’я дітей. Що як учню стане зле, щойно він вийде за межі школи?

 1. Лише батьки можуть забрати дитину додому.
 2. Ніякі листи та повідомлення не можуть стати запорукою такого дозволу.
 3. Учитель все одно бере на себе повну відповідальність, аж поки учень не потрапить додому.

Звісно, ви можете відпускати дітей, на власний ризик. Але варто пересвідчитися та влаштувати все так, щоб дитина могла якомога швидше потрапити додому.

У Законі можна знайти єдині рядки, які дозволяють відпускати дітей додому та й ті – про групи продовженого дня: «на підставі заяви батьків, інших законних представників учнів дозволяється відпускати учнів групи подовженого дня у зручний для батьків час». 

(Наказ МОН від 25.06.2018  № 677 «Про затвердження Порядку створення груп подовженого дня у державних і комунальних закладах загальної середньої освіти»).

Що ж робити, якщо дитина себе погано почуває?

Як у коміксах та фільмах про супергероїв – кликати рятівників. У нашому випадку це медсестра чи медпрацівник школи. Аякже, скажете ви, далеко не всі школи мають свого медичного працівника. І це сувора правда. Але Закон «Про загальну середню освіту» твердить наступне:

«Учні (вихованці) закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності забезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичними працівниками, які входять до штату цих закладів або відповідних закладів охорони здоров’я, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».

Тому вкрай необхідно, щоб у кожній школі була особа, яка відповідає за медичні маніпуляції в школі. Хоч це буде сам учитель, який має відповідну підготовку, хоч хтось з адміністрації. Адже поки що, на жаль, це лише ідеальна картинка і медичних працівників може дозволити далеко не кожна школа.

Однак, сам учитель, не має і не мусить виконувати цю роль примусово. Тим паче, що за будь-яку, навіть ненавмисну і з благих намірів, шкоду здоров’ю дитини педагог несе кримінальну відповідальність. Як же діяти, коли допомога дитині дійсно необхідна? Запам’ятайте те, про що не скажуть вам інструкції:

 1. Ви можете надати домедичну допомогу. Тобто, якщо в школі немає медсестри, якщо необхідно терміново підтримати дитину, якщо питання йде про лічені хвилини, а наслідки можуть бути невиправними для здоров’я – дійте.
 2. Але виключно у тому випадку, якщо ви дійсно вмієте надавати першу допомогу і знаєте, як це робити. Інакше читайте вище – це кримінальна відповідальність, а найгірше – великий ризик заподіяти шкоду здоров’ю дитини.
 3. Ваша головна задача, як учителя – зробити все можливе, щоб дитина отримала невідкладну допомогу. І надати її не обов’язково маєте ви.
 4. Звісно, учитель повинен викликати швидку, якщо цього вимагають обставини, отримати дозвіл батьків на госпіталізацію дитини та повідомити адміністрацію школи і того, хто відповідає за подібні малоприємні ситуації в школі.
 5. Не чіпайте нічого довкола, щоб лишити все так, як є до приїзду медиків. Виключення, якщо від цього залежить життя дитини, чи обставини можуть нанести їй невиправну шкоду – ви можете вільно діяти.
 6. Не намагайтеся самостійно виправити будь-які травми, чи переносити зомлілу дитину кудись.
 7. Ви можете перевіряти пульс, облаштувати зручне місце для учня до приїзду медиків.
 8. Не варто прискати водою, давати нашатир (а такі відповіді були в опитуванні) – це аж ніяк не професійна допомога.

«Це справжнє випробування для вчителя та вибір: адже коли дитина дійсно почуває себе погано, ти бачиш, що її нудить, або вона зблідла, або навіть соплі просто течуть рікою, ти чудово розумієш, що їй необхідна допомога, або тепле ліжко вдома і просто зараз. Я в такому випадку відправляю дітей додому та дзвоню одразу батькам, або ж кличу медсестру», – поділилася своїм досвідом учитель з почесним стажем в 20 років. Але бувають і дуже непрості випадки.

«Так трапилося в нашій школі, що дитина поскаржилася на головний біль. Скажу чесно, навіть думала дати їй пігулку. Але дивом якось цього не сталося. Це щастя, бо за пів години дитині стало зовсім зле і ми викликали швидку. Як виявилося в учениці був легкий струс мозку. Фантастична і печальна ситуація, бо дівчинка нікому не сказала, що серйозно впала дорогою до школи», – про цей малоприємний випадок розповіла класна керівничка в одній з районних шкіл.

Ситуації можуть бути дуже різні і задача вчителя – діяти безпечно для дітей, з увагою до їх стану та здоров’я і в чітких межах закону. Не нашкодь, як то кажуть. 

 

Матеріал на НУШ https://nus.org.ua/view/shho-robyty-koly-dytyni-u-shkoli-stalo-zle-porady-vchytelyam/

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *